پلاستیک حبابدار در بسته بندی نقش بسیار مهمی را در اسباب کشی ایفا میکند. این نایلون ها یکی از تجهیزات اساسی و بسیار مفید در بسته بندی اثاثیه می‌باشد. به دلیل ساختاری که این پلاستیک دارد، تا حد بسیار زیادی مانع از وارد شدن فشار و ضربه به وسیله در ببرگیرنده آن می‌شود. دو مهندس به نام های آل فیلدینگ و مارک چاوانس در سال 1950، این نوع پلاستیک را در طی یک اختراع ناموفق، بدست آوردند. درواقع هدف اصلی آنها ساخت کاغذ دیواری پلاستیکی سه بعدی بود که در نتیجه منجر به ساخت پلاستیک یا نایلون‌های حبابدار شد.

در ابتدا از پلاستیک حباب‌دار به منظور محافظت از تجهیزات الکترونیکی که ساختار حساسی داشتند استفاده می‌شد. اما امروزه از آن برای محافظت و بالابردن ایمنی وسایل مختلف مانند ظروف شکستنی، خصوصا در فرایند اسباب کشی بکار گرفته می‌شوند. در جابجایی از این دسته از پلاستیک ها برای بسته بندی وسایل و اثاثیه بزرگ و کوچک مانند اجاق گاز، یخچال، ظروف آشپرخانه و سرویس شکستنی استفاده می‌شود.

دلیل آن نیزبه این خاطر میباشد که پلاستیک حباب دار به دلیل هوایی که در میان لایه های خود دارد حالت حبابدار بر روی پلاستیک ایجاد کرده‌اند که باعث شده نسبت به سایر پلاستیک ها بسیار مقاومت تر باشد. علاوه بر اسباب کشی برای ضربه گیری وسایل مختلف در صنایع مختلف نظیر موارد زیر استفاده می‌شود:

  • صنایع تولید وسایل تزئینی و شکستنی
  • کارگاه تولید کابینت
  • صنایع مربوط به تولید و بسته بندی قطعات کامپیوتری
  • صنایع محصولات چوبی و دکوراسیون

مزایای استفاده از پلاستیک حبابدار در اسباب کشی

به طور کلی اسباب کشی فرایند سخت، طولانی و پر از استرس و نگرانی است. عمده این استرس به دلیل حفظ سلامتی وسایل در هنگام جابجایی ایجاد می‌شود. بسته بندی اصولی و استفاده از تجهیزات مناسب آن، از جمله فاکتورهای اساسی در حفظ امنیت اثاثیه است. از انواع این تجهیزات بسیار تاثیر گذار، پلاستیک حبابدار در بسته بندی است. انواع از این پلاستیک ها وجود دارد که هر کدام از آنها با توجه به اندازه و حجم حبابشان برای وسایل مختلفی استفاده می‌شود.

برای بسته بندی و ضربه گیری اثاثیه کوچک از نایلون‌هایی با حباب کوچکتر استفاده می‌شود و برای وسایل بزرگتر مانند یخچال و مبلمان از نایلون‌هایی با حباب‌های بزرگتر استفاده می‌کنند. به همین منظور در هنگام خرید پلاستیک حبابدار باید توجه نمایید که از آن برای بسته بندی چه اقلامی می‌خواهید استفاده کنید.

عملکرد پلاستیک حبابدار در برابر ضربات

همانطور که چندین بار اشاره کردیم، این پلاستیک ها باعث جلوگیری از ورود فشار و ضربه به وسایل می‌شوند. اما سوالی که مطرح است این فرایند چگونه اتفاق می‌افتد که منجر به چنین عملکردی می‌گردد؟ درواقع در واقع بین صفحات این پلاستیک، هوا به دام افتاده که به نوعی باعث ایجاد یک دیوار حفاظتی میان جسم با فضای بیرون شده است. در نتیجه وسایل شکننده و سایر اثاثیه از هر گونه ضربه، لرزش، رطوبت و گرد و غبار در زمان اسباب کشی مصون خواهند ماند.

پلاستیک حبابدار کاربری آسانی دارد تنها باید آن را اطراف اثاثیه موردنظر پیچیده و با چسب آن را محکم کنید. این پلاستیک‌ها انعطاف پذیری بوده و به خوبی از وسایل محافظت می‌کنند. این تجهیزات وزن زیادی ندارند و می‌توان گفت بی وزن است. به‌همین دلیل بعد از پیچیدن اثاثیه در آنها و قرار دادنشان در جعبه‌ها وزن آنها آنچنان تغییر نخواهد کرد و حمل و نقل آنها به راحتی انجام می‌گیرد.

بسته بندی وسایل مختلف با پلاستیک حبابدار

از پلاستیک حبابدار برای بسته بندی وسایل مختلف با ابعاد گوناگون استفاده می‌شود. البته با توجه به نوع وسیله مورد نظرتان، باید پلاستک جباب دار متناسب با آن تهیه نمایید. برای بسته بندی اثاثیه ظریف و شکستنی بهتر است سمت حبابدار پلاستیک به سمت داخل باشد در این صورت حباب‌ها که پر از هوا هستند به خوبی از اثاثیه در برابر فشار حفاظت می‌کنند. در ادامه بسته بندی چند مورد از اثاثیه با این پلاستیک‌ها را بررسی می‌کنیم.

بسته بندی ظروف چینی و شکستنی با نایلون حبابدار

بیشترین کاربرد پلاستیک حبابدار در اسباب کشی برای بسته بندی ظروف چینی و شکستنی است. برای این دسته از وسایل بهتر است از نایلونی با حباب کوچک استفاده کنید. به طور مثال اگر ظروف مورد نظر لیوان‌های شکستنی هستند ابتدا پلاستیک را کاملا به دور آنها پیچیده و بعد آنها را در داخل کارتن قرار دهید. اما برای محافظت از بشقاب ها وسایر ظروف شکستنی، این نوع پلاستیک را در بین بشقاب‌ها قرار دهید.

بسته بندی اثاثیه شیشه‌ای

با استفاده از پلاستیک حبابدار می‌توانید اثاثیه و وسایل شیشه‌ای مانند آینه، قفسه شیشه‌ای، رومیزی شیشه‌ای و … را به طور ایمن بسته بندی و جابجا نمایید. عموما این دسته از وسایل دارای اندازه های مختلفی می‌باشند. اگر سایز بزرگی دارند بهتر است از پلاستیک حباب دارد با حباب های بزرگ استفاده کنید. اگر نگران هستید که در حین جابجایی بر روی سطح آها خش بیافتد، می‌توانید روی آنها را ابتدا با کاغذ بسته بندی پوشانده و سپس از دو لایه پلاستیک برای بسته بندی آنها استفاده کنید.

بسته بندی تجهیزات الکترونیکی با پلاستیک حبابدار

در هر منزلی تجهیزات الکترونیکی بسیاری وجود دارد که در طی فرایند اسباب کشی در معرض فشار و لرزش قرار گرفته و احتمال وارد شدن آسیب به آنها بسیار زیاد است. این دسته از وسایل را با استفاده از پلاستیک حباب دار کوچک می‌توانید بسته بندی کنید و درون جعبه قرار دهید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست