Hand Truck انواع تجهیزات بسیار مفید باربری می‌باشد که می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در فرایند جابجایی اثاثیه داشته باشد. این وسیله کاربرده های بسیاری در کشورهای خارجی دارد که عموما از آن برای حمل وسایل بسته بندی شده (مانند جعبه، کارتن های حاوی کتاب، لوازم منزل و …) استفاده می‌شود. از طریق هند تراک، حمل و جابجایی کارتن و جعبه ها، خصوصا آنهایی که از وزن بسیاری برخوردار هستند، فشار کمتری به آن فرد وارد و حمل بسته ها راحت تر صورت گیرد. 

البته این وسیله باربری در زبان انگلیسی دارای نام های دیگری مانند two wheeler, stack truck, trolley, trundler, box cart, trolley truck, sack barrow, cart, sack truck, bag barrow و … می‌باشد که از این میان ممکن است نام Trolly  شاید به گوش آشنا باشد. چرا که نوع چهارچرخ این وسیله در فروشگاه های زنجیره‌ای کشورمان نیز بکار گرفته می‌شود.

ویژگی های ظاهری Hand Truck

Hand Truck دارای ظاهری L مانند بوده که از جنس فلز است. این وسیله دارای دو چرخ به منظور جابجایی و دو دسته برای هدایت آن است. عموما جعبه ها و کارتن های بسته بندی بر روی آن حمل می‌شوند و می‌توان وسایل سنگین و بزرگی مانند مبلمان را با آن حمل نمود. پس از قرار دادن وسایل قابل حمل بر روی آن می‌توان دسته های آنرا به آرامی به سمت پایین کشیده و سپس با بالا آمدن سطح کفه این وسیله بسمت بالا، براحتی آنرا حرکت داد. از این طریق به آسانی می‌توانید وسایل را از جایی به جای دیگر بدون آنکه بلندشان کنید، حمل نمایید.

البته همانطور که اشاره شد برخی از انواع آن که به Trolly شناخته می‌شوند، دارای چهار چرخ هستند. برای حمل و جابجایی، وسایل را بر روی صفحه فلزی مسطح قرار می‌دهند. سپس با حول دادن آن از طریق دسته های موجود در پیشتش، به سمت جلو حرکت کرده و آنرا به سمت مقصد به حرکت در می آورند. به این نوع گاهی Platform Truck یا Platform Hand Truck نیز گفته می‌شود. البته معمولا به منظور سهولت استفاده در هنگام حمل بار، از نوع دو چرخ آن در اسباب کشی استفاده می‌شود.

تاریخچه هند تراک

برخلاف تصورات که افراد فکر می‌کنند که hand truck از انواع تجهیزات جدید در باربری است. اما درواقع مدل های اولیه آن متعلق به قرن 18 میلادی است. در آن زمان عموما از این وسیله باربری در بندرگاه ها توسط پسربچه های 11 ساله و یا بزرگتر که توانایی حمل جعبه ها و بسته های بزرگ مواد غذایی با دست را نداشتند مورد استفاده قرار می گرفت. با اینکار به آنها اجازه داده می‌شد تا بتوانند همانند مردان جوان، کار کنند.

با پیشرفت و گسترش فناوری صنایع در نیمه دوم قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، از هند تراک در بسیاری از مراکز تولیدی و خدماتی بکار گرفته شد. حتی در نانوایی ها به منظور حمل کیسه های بزرگ آرد و یا بازارهای میوه فروشی هم توسط فروشندگان مورد استفاده قرار گرفت. در دهه های اخیر نوع جدیدتر hand truck به نام stairclimber نیز وارد بازار شد. این وسیله دارای سه چرخ بوده و بیشتر برای حمل جعبه ها و سایر وسایل مورد نظر از روی پله ها و طبقات مختلف، بکار گرفته می‌شود. با توجه به طراحی که دارد چندان برای استفاده بر سطوح و زمین تخت کارایی ندارد. استفاده از آن در این حالت، خسته کننده و حتی ممکن است دردسر ساز باشد.

ساختار

برای ساخت و تولید یک Hand truck از مواد مختلفی نظیر پلاستیک، آهن، آلومینیوم استفاده می‌شود. از جنس آلومینیوم و منیزیم آن بیشتر در کاربرهای تجاری مانند حمل بسته های مواد غذایی، نوشیدنی، میوه و یا جهت حمل کالا و اسباب کشی توسط برخی شرکت های باربری بکار گرفته می‌شود. هند تراک دارای تنوع رنگ، تعداد چرخ، جنس بدنه، نوع و درازای دستگیره دارد. باتوجه به نوع استفاده، می‌توان مدل مناسب تر را انتخاب کرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست